Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

spswory@gmail.com

83 343 35 29

„Skąd się bierze miód?” - spotkanie z pszczelarzem.

"Kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły,
to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.”

Albert Einstein

            20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Niezastąpiona jest rola, jaką odgrywają w przyrodzie. To dzięki nim jesienią możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i gruszek. Bo kto, jak nie pszczoły zbierają wiosną nektar z kwiatów zapylając poszczególne kwiatostany. Dzięki pszczołom możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu. Aby poznać bliżej zwyczaje pszczół i funkcję, jaką pełnią w całym ekosystemie, w poniedziałek 23 maja 2022 roku w przedszkolu odbyło się spotkanie z pszczelarzem Przemysławem Nestorowiczem.

Tego dnia odbyły się dwa spotkania. Najpierw z pszczelarzem spotkały się dzieci starsze, a potem młodsze. Przedszkolaki miały możliwość posłuchać opowieści związanych z zwyczajem życia pszczół oraz poznać tajniki związane z produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Pan Przemysław Nestorowicz opowiedział jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły, które i za co są odpowiedzialne. Dzieci dowiedziały się, że tak jak w każdym państwie na czele stoi przywódca, w ulu jest królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie” – to ona znosi jaja, z których wylęgają się młode. Są też pszczoły robotnice i trutnie. Każda pszczoła ma określoną funkcję, jaką pełni w ulu, każda ciężko pracuje dla całej społeczności. Dzieci obejrzały również z bliska, jak wygląda wypełniony plaster miodu, zobaczyły strój pszczelarza oraz poznały przybory pszczelarskie, których pszczelarz używa w swojej codziennej pracy. Jednak największą atrakcją stanowiły żywe pszczoły, które pan Przemysław przywiózł w ramce. Dzieci przyglądały się z zaciekawieniem, jak pracują pszczoły. Chętne dzieci mogły również przymierzyć kapelusz pszczelarski. Kolejną atrakcją spotkania była degustacja miodowych specjałów. Świeży miód przyciągał jak magnes – jego walory smakowe i zapachowe sprawiały, że nie można było oprzeć się pokusie skosztowania kolejnych porcji miodu. A kadrze pracowniczej najbardziej zasmakował miód nawłociowy.

To było bardzo ciekawe zajęcia, które na długo zostaną w naszej pamięci.

Dziękujemy Panu Przemysławowi Nestorowiczowi za wspaniałą lekcję biologii, a Pani Beacie Matejek za zorganizowanie tak interesującego i „słodkiego” spotkania z pszczelarzem.