Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

spswory@gmail.com

83 343 35 29

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klas I-III pod kierunkiem Pani Justyny Firsiuk i Pani Barbary Panasiuk. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali „lekcję historii”, w czasie której przedstawili okoliczności uchwalenia najważniejszego dokumentu w państwie. W pięknym montażu słowno-muzycznym przedstawione zostały chlubne momenty z dziejów historii Polski. Wybrzmiały również słowa miłości i przywiązania do Ojczyzny oraz przesłanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Szczególne podziękowania przekazujemy Pani Barbarze Konkol za oprawę muzyczną, Pani Iwonie Gałamaga za wykonanie dekoracji oraz Pani Iwonie Chaniewicz za utrwalenie wydarzenia na fotografiach.

LINK DO WSZYSTKICH ZDJĘĆ:  https://photos.app.goo.gl/K1KJLJgJr4EgKa4eA

PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

         Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku corocznie w Polsce 15 maja. Jest to święto przyrody i ekologii znane pod nazwą Dzień Polskiej Niezapominajki. Ten dzień ma na celu promowanie walorów przyrody, stałe przypominanie o ochronie środowiska i o szacunku do otaczającej nas przyrody. W naszym przedszkolu w klasie 05 był to również „Dzień Niebieski”. Przedszkolaki w tym dniu były ubrane na niebiesko, a każdy przedszkolak miał opaskę niebieską z kwiatem niezapominajki. Pani Iwona Chaniewicz przybliżyła dzieciom znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody. Dzieci wysłuchały „Bajki o niezapominajce” E. Zawilińskiej, oglądały niezapominajki przez szkło powiększające, aktywnie uczestniczyły w niezapominajkowych zajęciach matematycznych i zabawach ruchowych oraz rozwiązywały ekologiczne zagadki słowne. Potem dzieci wykonały pastelami olejnymi prace przedstawiające łąki pełne niezapominajek.

         Mamy nadzieję, że to urocze święto przyczyni się do rozbudzenia w dzieciach i w nas samych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 W XX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek dzieci z oddziału przedszkolnego 5 latki zostały zaproszone 10.05.2023 r. do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Sworach na lekcję biblioteczną. Podczas zajęć dzieci miały okazję wysłuchać bajeczek o Kici Koci oraz aktywnie uczestniczyć w kreatywnych zajęciach technicznych. Przedszkolaki pod kierunkiem pani Katarzyny Chwedczuk stworzyły metodą origami kolorowe pudełeczka na tzw. „przydaśki”. Następnie obejrzały najciekawsze i najatrakcyjniejsze pozycje w księgozbiorze oraz opowiadały o swoich ulubionych książeczkach.

         Dzieciom spodobała się przygoda z książką w bibliotece, w której można świetnie się bawić oraz sympatycznie spędzić czas.

 Serdecznie dziękujemy pani Kasi za miłe spotkanie i mamy nadzieję, że niedługo znów przekroczymy próg „sworskiej” biblioteki.

 

Z WIZYTĄ W GABINECIE PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ

         W poniedziałek 15.05.2023 r. przedszkolaki z klasy 05 wybrały się do gabinetu pielęgniarki w celu poznania zawodu pielęgniarki szkolnej. Pani Magdalena Dejneko przedstawiła dzieciom zawód pielęgniarki, opowiedziała nie tylko o czynnościach wynikających z jej podstawowych obowiązków, ale także o sposobach dbania o higienę własnego ciała i zdrowego odżywiania się. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o siebie i bezpiecznie spędzać czas w przedszkolu.

Przedszkolaki miały także okazję obejrzeć gabinet pielęgniarki oraz zapoznać się z urządzeniami, które pani Magda wykorzystuje w swojej pracy: elektroniczną wagą do ważenia masy ciała, miernik wzrostu, tablicę okulistyczną. Pani Magda zaprezentowała dzieciom, co należy robić, gdy ktoś się zrani, ewentualnie, jak ktoś stłucze kolano czy złamie rękę. Pokazała dzieciom sposób bandażowania stopy, sposób oczyszczania ran oraz zaprezentowała dzieciom wyposażenie apteczki pierwszej pomocy.

Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy, którzy bardzo chętnie w zabawach wcielają się w rolę pielęgniarek oraz lekarzy. Kolejne spotkanie w ramach preorientacji zawodowej przyniosło nowe wrażenia i z pewnością rozbudziło zainteresowanie dzieci tym zawodem.

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO „GRAMY ZMYSŁAMI”

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie naszego projektu „Gramy zmysłami”. Jego głównym celem było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci oraz tworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami. Ostatnimi zadaniami do wykonania przez naszych maluchów było Sensoryczne Kodowanie oraz przechadzka po Sensorycznej ścieżce. Dzieci z dużą starannością wykonały ślimaka z kolorowej bibuły oraz pokonały ścieżkę ułożoną z jeżyków, skakanki oraz folii bąbelkowej. Angażowały przy tym nie tylko zmysł dotyku, ale także wzroku i równowagi. Podczas całej edycji projektu odgadywały również zagadki dźwiękowe i smakowe, wykonały ozdoby świąteczne oraz bawiły się masami plastycznymi. Zrealizowane zadania poszerzyły i wzbogaciły wiedzę uczniów na temat integracji sensorycznej zmysłów oraz rozbudziły kreatywność podczas realizacji zadań.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział w projekcie edukacyjnym !


.