Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

spswory@gmail.com

83 343 35 29

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

21 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste- bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

W ramach obchodów tego święta każda klasa przygotowała wspólnie plakaty z kodeksami życzliwości, które były prezentowane podczas uroczystego apelu. Inną ważną inicjatywą był plebiscyt życzliwości, który polegał na wybraniu z pośród uczniów klas 1-7 osób wyróżniających się szczególną życzliwością wobec innych. Uczniowie Ci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, zawsze do nas wraca. W naszej codzienności kierujmy się sentencją: "Dobre słowa i drobne uczynki nie kosztują dużo, a czynią wiele dobrego". Promujmy zatem życzliwość i zarażajmy nią innych.

 

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

W naszej społeczności szkolnej jest wiele utalentowanych i chętnych do pomocy osób. Jedną z nich jest Pani Magdalena Jaszczuk, która wyszła z inicjatywą zorganizowania licytacji na rzecz działalności Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.

Przedmiotem licytacji była piękna piernikowa choinka autorstwa Pani Magdy. Ta wyjątkowa ozdoba bożonarodzeniowa trafiła w ręce Pani Emilii Borysiuk, która wykazała się niemałą hojnością i wylicytowała choinkę za 160 zł.

Serdecznie dziękujemy obu Paniom za dobro i otwarte serca chętne do wsparcia naszej młodzieży.

 

Pasowanie na przedszkolaka

   Pasowanie na przedszkolaka to jeden z najważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym przedszkolakiem. W naszej szkole uroczystość pasowania na przedszkolaka odbyła się 28 listopada 2023 r. Była to okazja, by dzieci z punktu przedszkolnego wystąpiły po raz pierwszy na przedszkolnej scenie przed szerszą publicznością. Mali artyści przygotowani pod kierunkiem wychowawcy pani Iwony Chaniewicz przy współpracy z panią Magdaleną Jaszczuk i panią Dominiką Zub zaprezentowali wszystkim zebranym wiersze, rymowanki, piosenki oraz deszczowy taniec z karteczkami. Po części artystycznej wszystkie dzieci przyrzekły, że będą zgodnie bawić się, przychodzić każdego dnia z uśmiechem na twarzy, słuchać pani i pomagać kolegom i koleżankom. Po złożonej obietnicy, nastąpił akt pasowania. Pan dyrektor  Gustaw Jakimiuk, przyjął najmłodsze dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy pasowania, książki z wierszykami logopedycznymi oraz gromkie brawa za występ.   Jesteśmy dumni z naszych maluchów, że tak śpiewająco i odważnie wkroczyły do grona społeczności przedszkolnej. Życzymy im wielu sukcesów, nowych przyjaźni oraz dużo uśmiechu.

SZKOLNA ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada 2023r.  odbyła się w naszej szkole tradycyjna zabawa andrzejkowa. Jak co roku Samorząd Uczniowski wraz z Drużyną Harcerską zagwarantowali dla uczniów moc atrakcji. Imprezę rozpoczęliśmy od wspólnych wróżb, które są nieodłącznym elementem każdych andrzejek. W przeszłości wierzono, że obrzęd ten ma magiczną moc i otwiera wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie jest to tradycja, która niesie za sobą okazję do dobrej zabawy. Oprócz wróżb oraz tańców i zabaw przy muzyce uczniowie mogli wziąć udział w loterii fantowej zorganizowanej we współpracy z Radą Rodziców. Loteria okazała się wspaniałą atrakcją dla uczniów, którzy stali w długiej kolejce po zakup losów. Kolejną niespodzianką dla naszych uczniów była kawiarenka zorganizowana przez Radę Rodziców naszej szkoły. Przez cały czas trwania zabawy uczniowie chętnie korzystali z napojów i przysmaków przygotowanych przez Rodziców. Dochód uzyskany z loterii fantowej i kawiarenki został przeznaczony na działalność Samorządu Uczniowskiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację andrzejek, które były okazją do wspaniałej zabawy oraz  integracji całej społeczności szkolnej.

 

LINK DO WSZYSTKICH ZDJĘĆ:  https://photos.app.goo.gl/CVZQpGyG9kUb3rxL8

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W ramach współpracy miedzy Instytutem De Republika w Warszawie a Szkołą Podstawową w Sworach zorganizowana została wystawa pt. „Starożytni Rzymianie i My”. Na kilkunastu planszach pokazane zostały różnorodne zagadnienia związane z kulturą i życiem codziennym starożytnego Rzymu. Projekt ten w sposób atrakcyjny ukazał starożytną historię i jej wpływ na współczesność. W związku z tym wydarzeniem odbyło się spotkanie uczniów z Panem Dariuszem Makarewiczem – przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej „Legio XXI Rapax”. To jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona została w 2003 roku w Niemczech, a od 2008 roku rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Grupa odtwarza i popularyzuje wiedzę o kulturze, taktyce wojennej i codziennym życiu legionistów. Bierze udział w przedsięwzięciach filmowych, fotograficznych, realizuje projekty z zakresu archeologii eksperymentalnej np. wielodniowe marsze przez lasy, zimowe obozy, organizuje pokazy z życia w rzymskim obozie, taktyki walki.  Prowadzący przedstawił, w jaki sposób działa grupa, w której najważniejszą kwestią jest poprawność historyczna. Używane są materiały ręcznie tkane, farbowane i szyte, uzbrojenie i inne przedmioty mają kształty, wzory bardzo zbliżone do czasów istnienia legionu. Repliki broni, pancerze, narzędzia, ubrania, buty, namioty są używane podczas obozowania w różnych warunkach pogodowych. Przedmioty współczesne są zakazane w obozie.

Uczniowie usłyszeli ciekawe opowieści, poznali ciekawostki, a przede wszystkim mieli okazję przymierzyć uzbrojenie legionisty, obejrzeć wyposażenie i przedmioty codziennego użytku. Historię poznajemy nie tylko z podręczników szkolnych, a ta była wyjątkowa. Przecież nie każdy ma możliwość przenieść się na chwilę do obozowiska Legio XXI Rapax.

Dziękujemy Panu Dariuszowi Makarewiczowi za bardzo ciekawe spotkanie.